Тема. Євген
Гуцало. „Сім’я дикої качки‟. Людська доброта і жорстокість, милосердя і
справжня турбота про природу
Навчальні
цілі
Освітня:
·
дослідити,
як у творі Є. Гуцала „Сім’я дикої качки‟ на прикладі героїв оповідання
зображена людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про
природу;
·
охарактеризувати
образи Тосі і Юрка.
Розвиваюча:
·
розвивати
логічне мислення, увагу, спостережливість, пам’ять, уміння надавати об’єктивну
оцінку подіям, вчинкам героїв, робити висновки;
·
формувати
кругозір, світогляд школярів.
Виховна:
·
виховувати
почуття любові до природи,її складових; риси доброти, милосердя; зневажливе
ставлення до жорстокості, брехні.
Очікувані
результати
Учні повинні знати:
·
зміст
твору.
Учні повинні вміти:
·
складати
план розповіді про події, змальовані в оповіданні;
·
переказувати
сюжет;
·
характеризувати
образи Тосі і Юрка, порівнюючи їхні вчинки.
Тип
уроку: комбінований.
Форма
уроку:
урок-дослідження.
Обладнання: портрет Є. Гуцала, текст твору, дидактичний
матеріал (тестові завдання, картки).
Хід
уроку
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація опорних знань
Бесіда
― Із яким регіоном України пов’язане дитинство
Є. Гуцала?
― Що ви знаєте про його родину?
― Яку освіту здобув письменник?
― Які твори знаменували початок його
літературної діяльності?
― Який художній твір називають оповіданням? (Оповідання ― невеликий прозовий твір, сюжет
якого застосований на певному епізоді з життя одного персонажа)
― Для чого на території України та багатьох
інших країн світу створені заповідники? Які з них вам відомі?
III.
Оголошення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності школярів
IV.
Основний зміст уроку
Епіграф: Не всяка стежечка без спориша,
не в кожної людини добра душа.
Народне
прислів’я
1.
Вступне слово вчителя
Одвічні поняття добро і зло, милосердя і
жорстокість, над якими замислюється кожна людина. Вона, до речі, і є
уособленням цих понять.
Доброта у кожної людини асоціюється
з любов’ю, щирістю, чуйністю, а зло ― жорстокістю, жадністю, бездуховністю. Щоб
краще зорієнтуватися у цих поняттях, читачеві надається можливість оцінити
вчинки, поведінку героїв, їх ставлення одне до одного. Висловити свої почуття,
враження, спостереження. Саме таким є оповідання Є. Гуцала „Сім’я дикої качки‟,
де ми засуджуємо Юрка, захоплюємося Тосею, співчуваємо качці і її дітям.
2.
Робота над змістом оповідання
·
Тема: відтворення взаємостосунків дітей зі світом
природи (качиною сім’єю).
·
Ідея: засудження жорстокості, байдужості, прагнення
піднестися за рахунок хвалькуватості, брехні (Юрко); возвеличення доброти,
чуйності, милосердя (Тося).
·
Основна думка: дитина ― майбутня доросла людина, яка повинна
осмислено ставитися до своїх вчинків, нести відповідальність за них, не
завдавати шкоди природі, вона варта поваги, любові; має право на життя.
·
Жанр: оповідання про дітей.
Композиція.
·
Експозиція: ранішня подорож Юрка до річки на рибалку,
зневажливе ставлення хлопця до Тосі.
·
Зав’язка: побачивши сім’ю дикої качки, Юрко назбирав
малих каченят собі за пазуху, не звертаючи уваги на крики матері-качки.
·
Розвиток дії: хлопець приніс каченят додому, намагаючись їх
приручити; Тося вирішує повернути диких каченят їх матері.
·
Кульмінація: Тося за допомогою хлопців прагне навчити
плавати каченят, не дати їм згинути.
·
Розв’язка: від’їзд Юрка до міста, його небажання
прощатися з Тосею.
3.
Колективна робота. Скласти план оповідання
·
Подорож
Юрка через ранковий ліс до річки.
·
Відчуття
задоволення героя.
·
Юрко
на рибалці.
·
Прихід
Тосі до Юрка.
·
Небажання
Юрка товаришувати з Тосею.
·
Невдала
рибалка хлопця.
·
Побрехеньки
Юрка про вдалі лови.
·
Діти
побачили сім’ю дикої качки.
·
Юрко
виловив всіх каченят. Розпачливий крик качки.
·
Намагання
Юрка приручити каченят.
·
Тося
вирішує випустити маленьких диких пташенят.
·
Намагання
дівчини привчити каченят до води.
·
Незадоволення
Юрка вчинком Тосі.
·
Від’їзд
Юрка до міста.
4.
Словникова робота. Робота в групах
Записати
у формі „Доміно‟
I
група ― складові добра.
II
група ― компоненти зла (Додаток 1)
5.
Характеристика образів твору
I
група
Скласти
план характеристики образу Юрка
II
група
Скласти
план характеристики образу Тосі (Додаток
2)
Зачитування
планів
6.
Бесіда за питаннями
·
Які
враження виникли у вас від першого знайомства з Юрком?
·
Чому
спілкування з Тосею дратувало хлопця?
·
Чим
Юрко приваблював дівчину?
·
В
чому виявилася жорстокість хлопця до качки та її дітей?
·
Які
факти свідчать, що Тося розумілася з природою?
·
Яким
вчинком дівчини був незадоволений Юрко?
·
Що
спонукало Тосю віднести каченят до води?
·
Яким
чином дівчина намагалася „оживити‟ каченят?
·
Чим
пояснити самотність хлопця наприкінці твору?
·
Про
що свідчить бажання Юрка побачити сім’ю дикої качки перед від’їздом до міста?
·
Чому,
коли хлопець від’їжджав додому, Тося хотіла підійти до нього, але не
наважувалася це зробити?
7.Цитатна
характеристика образу Юрка
·
„Він радів, що сьогодні таки проснувся
вчасно, що не очікував ні на батька, ні на матір, а подався сам до річки, щоб
порибалити‟.
·
„Це
я набрехав, щоб побачити, чи ти розумна…‟
·
„Знову
долинув крик сірої качки, але він нітрохи не схвилював Юрка‟.
·
„Він
уявляв, що повезе каченят у місто, як показуватиме своїм товаришам, як вони
заздритимуть. Він ішов і пританцьовував‟.
·
„Про
себе Юрко погрожував Тосі якнайстрашніше, він, нарешті, пообіцяв собі
розправитися з нею, щоб знала своє місце, щоб не лазила слідом за ним, не
втручалася‟.
·
„Після
того Юрко вже не товаришував із сільськими хлопцями. Чи то вони не приймали
його до свого гурту, чи то, як казав Юрко, він не захотів більше з ними
знатися. А коли батьки запитували, чому ж Тося не приходить, то відповідав, що
дуже йому надокучила, і він її прогнав. Що, мовляв, од неї і слова живого не почуєш, а все
дивиться й дивиться на тебе, розкривши рота‟.
·
„А
поки їхав у машині, то тільки про неї й думав: він би покликав, але чи підійшла
б вона? І, переживаючи болісний сором, був певен, що, мабуть, не підійшла б…‟
8.Цитатна
характеристика образу Тосі
·
„Вона, відчуваючи свою провину, зовсім тихо присіла неподалік. Тепер вона й
сама булла не рада, що прийшла, бо сподівалася на те, що Юрко стріне привітно,
а він…‟
·
„Вона з першого ж дня прив’язалась до нього, весь час намагалась бути в
його товаристві, не спускала з нього очей‟.
·
„Випусти… бо вони повмирають без води‟.
·
„У її вухах стояв отой качин крик, довго ще стояв, навіть тоді, коли вона
вийшла з лісу й через городи йшла до хати‟.
·
„Вона сама ладна була стати тією качкою, сама ладна була попливти з ним,
тільки якби, вони пливли… ― Пливіть, рідні, пливіть, ненаглядні!.. що то вона
їх посилає на воду, а вони вже не пливуть‟.
·
„І вона й справді появилась. Стала біля своєї хати й дивилась, як вони
сідають у машину. Їй дуже кортіло підійти, але вона не наважувалась‟.
Учитель.
― Які проблеми порушує
письменник у творі? (Дружба та
егоїстичний підхід до людей; любов до природи; пошана до материнства)
9.Розв’язання проблемних ситуацій. Робота в групах.
Завдання на картках (Додаток 3)
10.Пошукова робота
― Як реагує природа на
вчинки людей? Знайдіть в оповіданні персоніфіковані образи.
11.Творче завдання
― Яким, на ваш погляд,
буде Юрко, коли стане дорослим?
― Яким духовним скарбом Є. Гуцало наділив Тосю?
V.
Підсумок уроку
Учитель.
Яку красу дарує нам природа! Кожний
бачить в ній щось особливе, чарівне. З щедрістю людина приймає дари
матінки-природи. Квіти, ягоди, гриби, горіхи, свіже повітря, лікарські рослини,
спів пташок, в річці ― багато риби, раків. Придивитися навколо ― все для неї.
А чи завжди люди вдячні їй?
Вправа
„Мікрофон‟
― Які враження справив на вас твір?
― Чи засуджуєте ви Юрка?
― Як зарадити його горю? Чим допомогти?
― Що повинен робити кожен, щоб зберегти
природу?
VI.Домашнє
завдання
I група.
Підготувати
власну версію подальшого розвитку подій твору
Є. Гуцала.
II група.
Охарактеризувати
образи Тосі та Юрка.
Додатки до уроку
„Євген Гуцало. „Сім’я дикої качки‟.
Людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу‟
Додаток 1
I група
Складові
добра:
доброзичливість ― людяність ― чесність ―
сміливість ― ввічливість.
II група
Компоненти
зла:
боягузтво ― грубість ― егоїзм ― злість ―
зазнайство ― скупість.
Додаток 2
План
характеристики образу Юрка
1. Юрко ― міський хлопець.
2. Риси характеру героя: брехливий і жорстокий;
грубий у ставленні до Тосі; байдужий до страждань качки-матері та її дітей;
хвалькуватий та підступний.
3. Юрко ― уособлення людської жорстокості.
План
характеристики образу Тосі
1. Тося ― сільська дівчина, яка прагнула пізнати
міське життя.
2. Риси характеру: чемна і порядна; чуйна і
добра; здатна до співпереживання; вміє прощати образи Юрка, його зневажливе
ставлення до неї; любить природу, турбується про неї.
3. Тося ― уособлення людської доброти, милосердя.
Додаток 3
Група 1
Як на вашу думку, змінить характер хлопця ця
історія чи він таким і залишиться? Що б ви йому порадили?
Група
2
Порівняйте Юрка й Тосю з персонажами
прочитаних раніше творів
Є. Гуцала ―
хлопчиками-підберезниками та дядьком Шпичаком (оповідання „Лось‟); Женею та
режисером Альтовим (оповідання „Олень Август‟).
не то что надо
ВідповістиВидалити